Dovolená v Turecku 2018

Dovolená v Turecku 2018

Vybrat letošní dovolenou byl pro nás docela oříšek. Kromě termínu jsme v podstatě netušili, kam vyrazíme a dovolenou tak vybírali doslova na poslední chvíli. Nakonec, i na základě doporučení, vyhrálo Turecko a my se s Vámi v dnešním článku podělíme o naše tipy a postřehy.

Turecká riviéra aneb Na skok do Asie

Přestože jsme se koupali ve Středozemním moři, Turecká riviéra se nachází již v Asii. Tohoto faktu bychom si však nevšimli, kdyby nás na to vyloženě neupozornila naše delegátka.

Hlavním centrem Turecké riviéry je město Alanya, poblíž kterého se také nachází mezinárodní letiště. My byli ubytováni v cca 60 kilometrů vzdáleném hotelu Club Sidelya, který je mnohem blíže historickému městu Side, což byla původně pirátská osada.

Ubytování aneb Služby až na prvním místě

Jak už jsem zmiňoval výše, ubytováni jsme byli ve čtyřhvězdičkovém hotelu Club Sidelya, který se nachází cca 600 metrů od moře. K moři se dá pohodlně dojít pěšky, ale můžete samozřejmě využít také hotelového autobusu, který Vás tam několikrát denně odveze.  

Moře

Hotel Club Sidelya má u moře vymezenou svou vlastní část pláže s dostatkem plastových lehátek, která jsou navíc chráněná plátěnou “stříškou”. Služby All inclusive lze čerpat v baru, který se nachází v mírném svahu.

Pláž je písčitá a vstup do moře pozvolný. Moře je podle hloubky rozděleno bójkami hned do několika částí a dle našeho názoru je také podstatně teplejší, než například moře v Egyptě.

Bazény

Ještě na chvíli zůstaneme u vody. Pokud byste nechtěli trávit čas přímo u moře, je hotel Club Sidelya vybaven hned 3 bazény uvnitř areálu. Navíc, u bazénu vedle recepce lze chytat WiFi.

All inclusive

Pro mnohé je All inclusive nezbytnou součástí dovolené, což se většinou projeví několika nepříjemnými kily navíc. V Turecku je nabídka jídel a zákusků neuvěřitelně široká, takže to chce pevnou vůli a hodně sebeovládání.

Prakticky od půl osmé ráno až do půlnoci máte s pár krátkými pauzami (cca hodinovými) neustále k dispozici nějaké občerstvení. Nabídka je opravdu široká, takže si vybere opravdu každý. Navíc u oběda a večeře si můžete vychutnat množství dortů, zákusků a tradičních tureckých sladkostí. Nápoje pak máte k dispozici nepřetržitě.

Abych byl upřímný, my All inclusive využívali primárně na nápoje, protože pitný režim je třeba poctivě dodržovat (v tureckém horkém a dusném počasí to platí dvojnásob). Díky tomu jsme si po celou dobu dovolené udrželi naši původní váhu a zbytečně nepřibrali.

“Alespoň nemusím po dovolené plnit další 500kilometrovou výzvu.

Ubytování

Hotel Club Sidelya není standardní hotelový komplex s jednou obrovskou hlavní budovou, spíše se jedná o  množství menších budov (bungalovů), ve kterých se nachází vždy několik pokojů. Okolí těchto budov je osazeno množstvím květin, palem a keřů, takže celý hotelový komplex působí vyloženě “zeleně”. Díky všudypřítomné zeleni je pak v celém komplexu také velice příjemné klima.

WiFi

Pro ajťáka je dostupnost WiFi velice důležitá a většinou se jedná o jeden z nejdůležitějších faktorů, co se kvality poskytovaných služeb týče. V tomto hotelu nebyla bohužel WiFi dostupná na pokojích (ani za příplatek), takže jsme hodně času strávili v lobby a u vedlejšího bazénu. Přes den na internetu moc lidí nebylo, takže fungoval poměrně dobře, ale večer jsme se setkávali s opakovanými výpadky.

Lidé aneb Úsměv napoví

Turci jsou velice přívětiví lidé, kteří se turistům snaží pobyt v jejich zemi co nejvíce zpříjemnit. Nevyžadují sice pokaždé a za všechno bakšiš, jako je tomu například v Egyptě, ale rozhodně je potěší, když jim maličko přispějete.

Pozitivní dojem ve Vás zanechá také fakt, že se na Vás neustále usmívají, nikdy si nedovolí na Váš účet cokoliv říct (ani když jim rozjařené děti doslova skáčou pod nohama) a všemožně se snaží, aby se Vám pobyt u nich líbil a Vy se do Turecka vydali i další rok.

Počasí aneb Někdo to rád horké

Ano, tušíte správně. V Turecku se můžete těšit na velmi teplé počasí. Přes den jsme měli vždy minimálně 32 stupňů, avšak i přes tato “vedra” bylo u bazénu či u moře poměrně dobře. Hotel je dostatečně vybaven všemožnými druhy slunečníků, takže se vůbec nemusíte opalovat, pokud nechcete.

Co se týče slunce, tak to je i na konci srpna stále velice agresivní, takže je důležité dbát na dostatečnou ochranu proti slunečnímu záření. My letos zvolili Daylong a musím říct, že je to snad první dovolená, kdy jsem se vůbec nespálil.

Za krásami turecka aneb Fakultativní výlety

Přestože jsme v Turecku byli docela krátce (pouhých 7 dní), stihli jsme hned dva celodenní výlety, které na blogu zveřejníme jako samostatné články. Můžete se těšit na množství nádherných fotek, které jsme na těchto cestách nafotili.

Výlety:

  1. Zelený kaňon
  2. Pamukkale

Závěr

Přestože jsme v Turecku byli pouze krátce, dovolenou jsme si maximálně užili. Služby, ubytování, strava… Vše na vysoké úrovni, takže to mnohonásobně překonalo naše zážitky z Egypta.

Pokud jste v Turecku ještě nikdy nebyli, rozhodně neváhejte, stojí to za to. Nezůstávejte však jen na pláži či u hotelu, ale vydejte se poznat i další krásy Turecka. Budete ohromeni.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz