Za poznánáním historie Vítkovic

Za poznánáním historie Vítkovic

Dolní oblast Vítkovic se po právu nazývá historickou ikonou Ostravy. Upřímně, je ostuda, že jsme tuto technicko-historickou památku navštívili až nyní, ale jak moudří praví - lepší pozdě, než nikdy. Pokud jste také ještě neměli tu čest, inspirujte se dnešním článkem a na vlastní oči se přijďte podívat, na co jsou Ostraváci vlastně tak hrdí.

S průvodcem po Dolní oblasti Vítkovic

Pokud budete mít štěstí, bude vám průvodce areálem dělat přímo bývalá zaměstnankyně Vítkovic. Díky ní se dozvíte řadu zajímavých informací, které byste se jinak neměli šanci nikdy dozvědět. Věděli jste například, že se v plynojemu, na jehož místě momentálně stojí multifunkční aula Gong, našla bomba z druhé světové války? A že se její objevení datuje až do roku 1970? A co takhle fakt, že se Vítkovické železárny řadily mezi špičku ve výrobě a výrobky z místního železa naleznete po celém světě? Nejdál cestovaly například do Sydney.

Průvodkyně vás nejen provede celým areálem Vítkovic, ale seznámí vás také s jednotlivými zařízeními a postupy, které byly pro výrobu železa zapotřebí. Člověka až překvapí, co všechno dokázali naši předci v roce 1828, kdy byly Vítkovické železárny založeny.

Bolt Tower

Jednou z dominant Dolní oblasti Vítkovic je tzv. Bolt Tower, který se tyčí nad železnou (a zrezlou) konstrukcí Vítkovic ve výšce 345 m. n. m. a paradoxně doslova září novotou. Kromě malé kavárny, zde naleznete také tzv. adrenalinovou lávku, která vás dovede až na vrchol věže. O lávce samotné víc prozrazovat nebudeme, jen to, že si své jméno rozhodně zaslouží. Odměna za zdolání však za tu trochu adrenalinu stojí - na vrcholu se pod vašima nohama rozprostře celá Ostrava a její nejbližší okolí, a to včetně majestátních Beskyd s jejich hlavní dominantou, Lysou horou.

Celkově by měla prohlídka trvat 1 hodinu a 40 minut, avšak díky průvodkyni, která se s námi podělila o spoustu dalších zajímavých informací, jsme ji dokončili za necelé 2 hodiny. Díky tomu, že jsme se do Dolní oblasti Vítkovic vydali přes týden, byla naše skupinka menší a odpadl zbytečný stres a tlak na čas.

Návštěva Dolní oblasti Vítkovic se nám velice líbila a jediné, čeho jsme litovali, byl fakt, že jsme ji nenavštívili dříve. Samotná oblast však v sobě skrývá ještě další místa, která je nutno navštívit. Jmenujme například vědecké a technologické muzeum Svět Techniky či výše zmiňovanou multifunkční halu Gong. Pokud byste chtěli navštívit vše a projít si celý areál Vítkovic, vyčleňte si na prohlídku celý den. Na Ostravu jako takovou alespoň 2 dny a na Beskydy alespoň týden. Rádi vás u nás v regionu uvítáme.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz