- Napsal(a) Vašek & Lea
- Zveřejněno v Cestování
- Číst 3920 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Výprava do Skotska po stopách Nessie a Harryho Pottera
Minulý rok v červnu jsme se vydali na jedenáctidenní putování po Irsku a Skotsku. Upršenou a věčně větrnou zemi zeleného trojlístku jsme po pěti dnech vyměnili za půvabnou skotskou krajinu a ještě intenzivnější zážitky. Vydejte se společně s námi po stopách lochnesské příšery, projděte se stejně jako J. K. Rowling po Příčné ulici či se nechte jen tak vyvézt lodním výtahem. Proč? Protože tohle je Skotsko!
Problém s jezerem Loch Ness a putování za bájnou Nessie
Věděli jste, že se ve Skotsku jezera neoznačují slovem “lake”, jako jinde ve Velké Británii, ale že se jedná o lochy? Rodiště lochnesské příšery tedy není jezero Loch Ness, jak se mnozí z vás mylně domnívají, ale pouhé a obyčejné jezero Ness. Stejně tak děsivá a tajuplná Lochneska je zde označována poměrně roztomilým a familiárním jménem Nessie. No řekněte, kdo by se takové příšerky bál?
V rodišti Harryho Pottera
Téměř všechny cestovní kanceláře, které Vám slíbí putování po stopách Harryho Pottera Vás s největší pravděpodobností vezmou do Londýna. Ten má však s Harrym Potterem společná pouze filmová studia, most Millennium Bridge a nádraží King's Cross. Když budete mít štěstí, ukáže Vám průvodce ještě budovu Ministerstva kouzel, ale to je z kouzelnického světa Harryho Pottera bohužel vše.
To pravé kouzlo objevíte až ve skotském Edinburghu. Chcete si dát kávu v kavárně Elephant House, ve které ona slavná kozelnická sága vznikla? Máte chuť se projít po Victoria Street, po které se procházela i J. K. Rowling a která byla předlohou Příčné ulice? Popřípadě holdujete procházkám po hřbitovech a rádi byste na Greyfriars Kirkyard našli hrob Toma Raddla? Ve Skotsku žádný problém. A kdyby toho na Vás bylo náhodou málo, můžete navštívit slavný Edinburgh Castle, který stál mimo jiné také předlohou Bradavické škole čar a kouzel.
Podobných kouzelných střípků je po Edinburghu samozřejmě rozházeno ještě mnohem víc, stačí se jen dobře dívat kolem sebe.
Jak zkazit whisky jednou kapkou vody
Ačkoli jsme destilérku whiskey navštívili již v Irsku, dobré whisky není nikdy dost, takže jsme se na prohlídku a ochutnávku vydali také do skotské destilérky Blair Athol ve městě Pitlochry. Kromě tradiční prohlídky s výkladem (kterou mimochodem vedla Italka, takže jsme jí perfektně rozuměli) nás čekala také ukázka správného pití whisky. Led si může dát do whisky pouze barbar! Správně se whisky pije čistá, bez ledu. Pokud Vám nechutná, přidejte jednu (ano, slyšíte správně - jednu!) kapku vody. Jedna jediná kapka stačí k tomu, aby se chuť whisky zcela proměnila. Sami jsme tomu nevěřili, dokud nám ona zmiňovaná Italka tou jednou jedinou kapkou vody nezkazila celou whisky.
Pokud Vám tedy whisky, kterou máte doma nechutná, zkuste ji “vylepšit” kapkou vody. Vodu či led přidávejte do té doby, dokud nedosáhnete chuti, kterou preferujete. V opačném případě doporučuji zainvestovat do chladících kamenů, které chuť whisky nezmění. No a v krajním případě můžete vždy whisky dopít v kombinaci s colou či tonikem.
Daň andělům
U whisky ještě chvíli zůstaneme. Whisky dozrává v dřevěných sudech od bourbonu či cherry, díky kterým také získává svou typickou chuť, barvu a vůni. Má to však svou cenu - každoročně se obsah whisky v sudu sníží o cca 2 %. Místní tento úbytek lahodného moku označují jako “daň andělům”. Nejmarkantnější je tato daň u 40leté whisky - alespoň už tedy víte, proč je tak vzácná a drahá. Cena jedné lahve 40leté whisky se šplhá v řádech desítek tisíců korun.
Whiskey vs Whisky
Možná jste si všimli (a možná taky ne), že jsme v rámci jednoho článku použili označení whiskey a whisky. Důvod je prostý - Irové a Američané používají označení whiskey, zatímco Skotové a Kanaďané zůstali u zkráceného whisky. Rozdíl však není jen v gramatickém označení, ale také ve složení, chuti a procesu výroby. Skotská whisky se nejčastěji vyrábí z vody a ječmenného sladu a má výrazné kouřové aroma, které získává sušením ječmene nad rašelinovým ohněm. Irská whiskey se pak sice také vyrábí převážně z ječmene (tentokrát však nesladovaného), ale postrádá onu kouřovou chuť rašelinových briket. Kromě toho je třikrát destilovaná, takže má jemnější chuť.
Falkirkské kolo aneb Fyzika v praxi
Falkirkské kolo je takový “malý” skotský technologický zázrak. Jedná se o rotační lodní výtah, který funguje na principu Archimédova zákona a poměrně rychle a jednoduše dokáže překonat výškový rozdíl 24 metrů. Kromě vyhlídkových, zhruba hodinových, lodních výletů je Falkirkské kolo dostupné také pro širokou lodní dopravu, nic Vám tedy nebrání půjčit si ve Skotsku loď a vydat se po vodě z Glasgow do Edinburghu a zpět.
Stirling Castle aneb Za historií s Netflixem
Hrad Stirling je pro Skoty důležitým historickým a architektonickým místem. Dá se říci, že se zde doslova odehrávaly skotské dějiny. Současná podoba hradu Stirling pochází z přelomu 15. a 16. století, ale první zmínky se datují až do roku 1110. I přes bohatou historii je hrad stále v perfektním stavu.
Stirling Castle láká turisty především na prohlídku zrekonstruované renesanční budovy The Great Hall či královské kaple svatého Kříže, ale vynechat nesmíte ani Muzeum vojenské historie či prohlídku dobové kuchyně. Před odchodem rovněž nezapomeňte navštívit místní kavárnu Unicorn Café, ve které můžete ochutnat například typické skotské pečivo scones.
Mladší návštěvníky pak zcela jistě zaujme socha Roberta Bruce, o kterém v roce 2018 Netflix natočil film s názvem Outlaw King. Díky vzpomínkám na film ožila všudypřítomná historie ještě o něco více a celý zážitek z návštěvy byl o to intenzivnější.
Temné uličky města Glasgow
Glasgow - město, které láká turisty na velké množství kulturních akcí a nekonečné nákupní možnosti. Ačkoli se jedná o třetí nejnavštěvovanější město ve Velké Británii, naše srdce si nezískalo. Vliv těžkého průmyslu je zde patrný na každém kroku a Ostravák si zde připadá téměř jako doma.
Město, ač kosmopolitní, překypuje špínou a odpadky. Potemnělé uličky mezi budovami jsou hrozivé i za světla a připomínají nejšpinavější části amerických měst. Člověk se večer doslova bojí vystrčit nos z hotelu. Co se týče popelnic, ty v Glasgow rozhodně nehledejte - odpad se zde řeší ranním svozem rovnou z ulice, což v reálu znamená, že se večer všechen odpad vyhodí v odpadkových pytlích ven na ulici, kde se v nich vesele přehrabují bezdomovci. Pozor kde v Glasgow šlapete!
Skotské libry
Toto není jen postřeh, ale velice důležité upozornění. Skotsko má svou vlastní libru, která však platí jen ve Skotsku. Pro turistu se samozřejmě nic nemění, není potřeba mít libry skotské i britské - Skotové přijímají obě. Problém nastává pouze tehdy, když si rozměníte větší bankovku. Pokud se totiž nehodláte do Skotska ještě někdy vrátit, je důležité všechny skotské libry vyměnit či utratit ještě ve Skotsku. V Anglii s nimi nezaplatíte a v Česku Vám je mohou odmítnout vyměnit.
Stejně jako Irsko, také Skotsko má mnoho co nabídnout. Ať už se tedy vydáte objevovat nádhernou skotskou přírodu, moderní techniku nebo místní historii a architekturu, nikdy nebudete zklamáni. A když se nevydaří počasí? Žádný problém, destilérek whisky je ve Skotsku naštěstí taky dost.
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/cestovani/513-vyprava-do-skotska-po-stopach-nessie-a-harryho-pottera#sigProIdf0698e5834
Vašek & Lea
Internetová stránka: valeas.cz
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.