Když do Tater, tak do Popradu!

Když do Tater, tak do Popradu!
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 6 minut/y.)

Když jsme vymýšleli dovolenou ve Vysokých Tatrách, nikdo nechápal, proč jsme si zvolili ubytování zrovna v Popradu. Dnes vám prozradíme tajemství plánování našich výletů a proč je právě Poprad tím nejlepším místem k ubytování.

Proč Poprad?

Možná se ptáte, proč jsme si při výletu do Vysokých Tater jako výchozí bod vybrali zrovna Poprad. I naši kolegové nám doporučovali zvolit raději Starý Smokovec či jiné ryze horské město.

My ale nejsme lyžaři a hory si užíváme spíše jako turisté, kteří byli odkojeni na Beskydech. Možná právě proto nám nevadí spojit cestu na hory s cestou vlakem. Naopak, pro nás je to naprosto přirozený způsob dopravy.

A to je právě největší výhoda Popradu - dopravní spojení. Nejen, že do Popradu jedou přímé vlaky až z Prahy (tímto vlakem se na zimní dovolenou vydal například také Gustav Anděl z filmu “ Anděl na horách”), ale z Popradu se pak pohodlně a hlavně rychle dostanete nejen do Vysokých Tater, ale také do dalších zajímavých míst, která vám představíme níže.

Kromě toho si z Popradu užijete úžasný výhled na zasněžené Tatry, což je opravdu dechberoucí zážitek.

Co podniknout v Popradu?

Když už jsme byli ubytováni v Popradu, museli jsme si toto významné slovenské město samozřejmě důkladně projít. Níže pro vás máme pár tipů na místa, která byste při své návštěvě rozhodně neměli vynechat.

 • 1

  Pivní lázně Tatras

  Pivních lázní jsme za ty roky navštívili již několik, ale ty v Popradu nám přinesly opět jiný, o něco intenzivnější zážitek. Tentokrát žádný pivní extrakt, ale přímo vířivá lázeň v nefalšovaném pivním kvásku z místního minipivovaru. Kromě samotné pivní lázně můžete využít také saunu, ochlazovací káď a odpočinek na seně. Neomezená konzumace piva jako součást povinného pitného režimu je samozřejmostí.

 • 2

  Minipivovar Tatras

  U piva ještě chvíli zůstaneme. Pivní lázně jsou umístěny v prvním patře minipivovaru Tatras, v přízemí vás pak čeká výborná restaurace čepující vlastní produkci piv. A že těch druhů nemají zrovna málo - při naší návštěvě měli na čepu hned 15 druhů piv. Kromě dvou, které byly již vypité, jsme samozřejmě ochutnali všechny. Z vlastní zkušenosti doporučujeme si nejprve objednat degustační sadu 8 mini piv a následně pokračovat v testování dál. Vynikající jídlo a příjemná obsluha dotváří dokonalý zážitek.

 • 3

  Cat Café Club Poprad

  Pokud máte stejně jako my rádi kočičky, nemůžete místní rodinnou kočičí kavárnu vynechat. Dobrá káva, vynikající zákusky a přítulné kočičí společnice, to je zaručený recept na skvěle strávené odpoledne.

 • 4

  Ulice Lesná

  Při hezkém počasí vám doporučujeme dojít až na samotný okraj Popradu, konkrétně na ulici Lesná na jejímž konci se vám budou v dálce tyčit velkolepé Vysoké Tatry. Tohle prostě musíte vidět.

 

Tip na ubytování:

Přestože běžně ubytování na našem blogu nedoporučujeme, tentokrát jsme se rozhodli jinak. V Popradu jsme se ubytovali v nádherném stylovém penzionu Monato a musím říct, že jsme byli naprosto uchváceni. Opravdu perfektní místo na romantickou dovolenou pod horami. Skvělý zážitek ještě umocnila příjemná a usměvavá hostitelka, která se o nás starala jak o vlastní a kdyby to bylo v jejích silách, snesla by nám i modré z nebe.

Kam na výlet po okolí?

Ne nadarmo se Poprad nazývá vstupní bránou do Vysokých Tater, takže naše kroky směřovaly především tam. Ale nebojte, vydali jsme se samozřejmě i na další zajímavá místa. Takže, co všechno se dá za pět dní dovolené stihnout?

 • 1

  Štrbské pleso

  Štrbské pleso je oblíbeným a hlavně nenáročným cílem téměř pro každého. K Štrbskému plesu vás pohodlně doveze električka a samotné pleso je prakticky rovinka. Za příznivého počasí vás Štrbské pleso odmění krásnými výhledy na místní zasněženou přírodu.

  My Štrbské pleso navštívili v době, kdy bylo kvůli silným větrům doporučeno zůstat doma, takže zde téměř nikdo nebyl. Jen díky hustému sněžení jsme toho z místních krás bohužel moc neviděli.

 • 2

  Starý Smokovec

  Starý Smokovec patří mezi typická lyžařská střediska ve Vysokých Tatrách, které si i po letech dokázaly zachovat svou historickou podobu a krásu. Jedná se o významný železniční uzel a výhodný výchozí bod pro turistické výlety.

  Pokud by vás po procházce či výletu v okolí Starého Smokovce přepadl hlad, rozhodně doporučujeme navštívit bistro IBA.TU a vyzkoušet jejich vyhlášené sendviče s domácím pastrami či pečené brambory s bryndzou.

  Kromě toho se můžete pozemní lanovou dráhou nechat vyvézt až na Hrebienok.

 • 3

  Hrebienok a Tatranský ľadový Dóm

  Hrebienok (1285 m n. m.) je turistické středisko na úpatí Slavkovsého štítu, které za dobrého počasí nabízí dechberoucí výhled na Vysoké Tatry. Oblíbenou zimní atrakcí je pak Tatranský ľadový Dóm, který můžete na Hrebienoku navštívit od listopadu do dubna a každý rok je inspirován jinou světoznámou stavbou.

 • 4

  Tatranská Lomnica

  Dalším oblíbeným lyžařským střediskem je Tatranská Lomnica, z níž se můžete lanovkou dostat až na Skalnaté pleso nebo Lomnický štít. My jsme díky silnému větru museli zůstat v Tatranské lomnici, jelikož lanovky nejezdily, ale nakonec to vůbec nevadilo, protože Tatranská Lomnica toho nabízí opravdu hodně k vidění. Doporučujeme se například projít k zotavovně Morava, ve které se odehrával děj výše zmíněného filmu Anděl na horách, vyjít si na vyhlídku k luxusnímu hotelu Grandhotel Praha a nebo se projít po zamrzlém jezírku v Relax Parku Jazierko.

 • 5

  Levoča

  Nyní již opouštíme Vysoké Tatry a vydáváme se dále na východ do města Levoča, jehož historické jádro je zapsáno do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Z Popradu do Levoči se dostanete pohodlně autobusem.
  Historické jádro města i hradby rozhodně stojí za vidění, ale nás nejvíce zaujala v dáli se tyčící bazilika Navštívení Panny Marie. Tam se určitě ještě někdy vydáme.

 • 6

  Spišská Nová Ves - Radniční náměstí

  Radniční náměstí ve Spišské Nové Vsi je nejdelším náměstím čočkovitého typu v Evropě a současně patří k nejkrásnějším náměstím na Slovensku. Náměstí lemují historické budovy a jeho dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie s nejvyšší věží na Slovensku (87 metrů).

Závěr

Vysoké Tatry jsou oblíbeným cílem mnoha lyžařů a turistů, není však nutné se ubytovávat přímo ve Vysokých Tatrách a strávit celou dovolenou na jednom místě. Právě naopak, Slovensko je nádherná země a nabízí toho mnohem víc, než jen hory. Poprad je perfektním výchozím bodem pro další výlety a my zde rozhodně nebyli naposledy. V okolí je stále mnoho dalších zajímavých míst k navštívení.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.