Tip na výlet: Za vůní levandule do Hodonína

Tip na výlet: Za vůní levandule do Hodonína
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Když jsme se letos v červnu vydali do Francie poznávat krásy Azurového pobřeží, naším hlavním cílem byly památky a moře, ale dostalo se nám samozřejmě také možnosti pokochat se lány stále ještě zelené levandule. Od té chvíle bylo jasno, kam se ve Francii podíváme příště, ale co do té doby? Naštěstí se můžeme nádhernými levandulovými lány pokochat i u nás.

Kam za levandulí?

V Česku můžeme najít spoustu menších i větších políček, levandulových farem a statků, kam je možné za kvetoucí levandulí vyrazit. Hlavní sezóna je každoročně od konce června do půlky července, tehdy je levandule v největším rozkvětu. Pokud si nejste jisti, kam za levandulí vyrazit, podívejte se na mapu níže, kde najdete nejen jednotlivá levandulová pole, ale také levandulové obchůdky a kavárny. 

Mapa:

Levandule Hodonín

My jsme se za levandulí rozhodli vyrazit na Jižní moravu do levandulové farmy Levandule Hodonín. Důvod byl prostý - skvělá dopravní dostupnost a příznivá předpověď počasí. Kromě toho je Hodonín naše srdcová záležitost a místo, kam se rádi vracíme i po letech. V místních lázních jsme strávili nejednu dovolenou a dokonce jsme se zde vydali i na svatební cestu. 

Cesta samotná vám od vlakového nádraží až k levandulové farmě zabere jen cca 15 minut. Doporučujeme se však na cestu vydat s mapou v ruce, jinak byste mohli snadno zabloudit.

Po příchodu nás srdečně přivítal sám pan majitel Podkalský, který zde svou úplně první sazeničku levandule vysadil již v roce 2014 po návratu z Provence. Aktuálně se Levandule Hodonín řadí mezi střední levandulové farmy a čítá cca 4000 sazenic a 35 různých kultivarů. Kromě levandule lékařské zde můžete obdivovat například také levanduli Grosso, což je odrůda, která byla vyšlechtěna přímo v srdci Provence a patří mezi mimořádně aromatické druhy levandule. Za zmínku pak stojí také netradiční bílá levandule lékařská, která jistě zaujme každého milovníka bylin. 

Vůně levandule je opravdu intenzivně omamná a obklopí vás již při vstupu do zahrady. Velice rychle zde zapomenete na všechny starosti a strasti. Stačí se jen pár desítek minut procházet po levandulovém poli a všechny problémy světa hodíte za hlavu. Pokud byste ani tak neměli levandule dost, můžete si domů odvézt kytičku ze samosběru.  

Pokud patříte mezi milovníky levandule, teď je ideální čas na návštěvu některého z levandulových políček. Vždy si dopředu zjistěte, kdy mají otevřeno a jestli umožňují samosběr. Tyto informace a aktuální fotografie z polí nejčastěji naleznete na Facebooku. Během své návštěvy se chovejte ohleduplně, nikdy levandulové lány netrhejte bez svolení a dávejte pozor na včelky.

Levandule Hodonín

Vašek & Lea

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.