Tip na výlet: Ostravská halda Ema

Tip na výlet: Ostravská halda Ema
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Ostravu si asi jen málokdo spojí s nějakým ryze turistickým výletem. Přesto i zde se najdou místa, která rozhodně stojí za navštívení a malý výšlap. Jedním z nich je například ostravská halda Ema.

Co je to halda?
Halda je uměle vytvořený kopec z vytěžené hlušiny či z odpadu po tvorbě rud.

Ostravská halda Ema

Halda Ema vznikla navážením hlušin z nedalekých ostravských uhelných dolů a počátky jejího založení sahají do doby před rokem 1920. Halda Ema i nadále pracuje, díky čemuž můžete být svědky vyvěrajících bílých obláčků oxidu siřičitého. Vnitřní teplota haldy dosahuje až 1500 °C, díky čemuž se povrch zahřívá a umožňuje růst teplomilné flóry.

Zajímavost:
Na jižní straně, kde halda i nadále prohořívá, panuje subtropické klima. V zimě zde tedy nenajdete sníh.

Díky neustálým vnitřním procesům se halda Ema zmenšila z původní výšky 325 metrů na aktuálních 312-315 m n. m. Díky své výšce ale i nadále nabízí úžasný výhled nejen na celou Ostravu, ale také přilehlé Beskydy či Jeseník.

Trasa

Trasa na ostravskou haldu Ema je koncipována jako krátký, cca 7 km dlouhý okruh, který zvládne opravdu každý. Trasu doporučujeme začít u výstaviště Černá louka, ke kterému se rychle a jednoduše dostanete jak z vlakového, tak autobusového nádraží. Poté se již jen vydáte po žluté turistické značce až k haldě Ema. Po cestě narazíte na několik míst, u kterých byste se měli minimálně zastavit, popřípadě je rovnou navštívit:

 • Tip na výlet: Ostravská halda Ema
  1

  Slezskoostravský hrad

  První zmínky o Slezskoostravském hradě sahají až do 13. století. Hrad po dlouhá léta chátral, ale město Ostrava jej naštěstí zachránilo a zrekonstruovalo. Nyní se jedná o jeden z nejoblíbenějších turistických cílů.

 • Tip na výlet: Ostravská halda Ema
  2

  Zoo Ostrava

  Ostravskou zoo jistě není třeba představovat. Z haldy Ema vede krátká odbočka, která vás zavede přímo před vstup do zoo.

 • Tip na výlet: Ostravská halda Ema
  3

  Slezskoostravská radnice

  Slezskoostravská radnice byla postavena v roce 1913 a patří mezi jednu z mála dochovaných staveb původní zástavby Slezské Ostravy. Při své pouti byste ji tak rozhodně neměli minout.

 • Tip na výlet: Ostravská halda Ema
  4

  Památník osvobození

  Tento památník rozhodně nepřehlédnete - jeho hlavním prvkem je tank T34, který vjel jako první v roce 1945 do Ostravy.

Na konci trasy (za mostem Miloše Sýkory) již nemusíte pokračovat po žluté, ale můžete se vydat rovně do centra města a odpočinout si u kávy či jiného občerstvení.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.