- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Cestování
- Číst 3901 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Musíte vidět: Oceánografické muzeum Monako
Jedním z největších zážitků, které jsme měli možnost v Monaku zažít, byla návštěva Oceánografického muzea, které se pompézně tyčí na skále nad Monakem. Toto muzeum patří mezi povinné zastávky každého turisty, který do Monaka zamíří a my vám dnes řekneme, proč byste se tam měli vydat i vy.
Trocha historie neuškodí aneb 100+ let muzea
Monacké oceánografické muzeum je jedno z nejstarších akvárií na světě.
Když poprvé spatříte budovu Oceánografického muzea v Monaku, první, co vás napadne bude, že vlastně vůbec nevíte, co od něj máte čekat. Muzeum ano, ale spíše muzeum umění, než akvária plná ryb. Když se pak dozvíte, že toto muzeum bylo založeno již v roce 1910 monackým princem Albertem I., budete doopravdy žasnout. A až sejdete do suterénu, kde se nachází akvária plná ryb a dalších mořských živočichů, oči vám doslova polezou z důlků.
Obrovská akvária plná moře
Hlavním tahákem Oceánografického muzea jsou obrovská akvária plná podmořského života. Prvním akváriem, které při své návštěvě spatříte, je obrovské panoramatické akvárium, které vás ohromí nejen pestrostí barev korálového útesu, ale také nebezpečnými žraloky.
Pro představu: Toto akvárium obsahuje 450 000 litrů mořské vody za 30 cm silným sklem.
Akvária byla speciálně navržena tak, aby vytvářela komplexní ekosystémy, v nichž každý mořský druh hraje svou nezastupitelnou roli. Naleznete zde mořské zástupce od středozemního moře až po tropy, od mořských želv až po fluoreskující korály.
Prozkoumejte podmanivý podvodní svět naší modré planety!
Zajímavost: Mořská voda pro akvária je čerpána přímo z moře.
Oceánografické expedice
Mořská akvária zabírají dvě podzemní podlaží, tím ale expozice nekončí. V horních dvou patrech Oceánografického muzea pak naleznete spoustu zajímavých informací týkajících se oceánografických expedic.
Tyto expedice začaly již za prince Alberta I. přezdívaného "princ moří" a muzeum sleduje všech jeho 28 oceánografických výprav v letech 1885 až 1915, od Kapverd až po arktické oblasti. Další výpravy pak pokračovaly za knížete Rainiera III., který je považován za milovníka a obránce Středozemního moře.
Tato prohlídka je do značné míry interaktivní a zabaví tak nejen dospělé, ale i děti, které by jinak tato část muzea příliš neoslovila.
Závěr
Monako naštěstí není tak velké (má rozlohu asi jen 2 km2), abyste si nenašli cca 2 hodiny času na návštěvu Oceánografického muzea. Odměnou pro vás bude nezapomenutelný zážitek, na který budete rádi vzpomínat i po letech.
Pokud by však pro vás bylo Monako přece jen trochu z ruky, zajeďte si alespoň do Vídně, kde můžete navštívit muzeum podobného typu - Haus des Meeres (Dům moře).
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/cestovani/577-musite-videt-oceanograficke-muzeum-monako#sigProId96935e062d
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.