Antibes - 10 míst, která musíte navštívit

Antibes - 10 míst, která musíte navštívit
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Přímořské městečko Antibes se nachází ve Francii na Azurovém pobřeží, v jihozápadním cípu Andělské zátoky. Ačkoli není tak velké jako třeba Nice nebo Cannes, jedná se o oblíbenou letní destinaci francouzských i zahraničních turistů. Proč? To se dozvíte v dnešním článku.

Antibes patří mezi nejstarší a nejkrásnější sídla Azurového pobřeží a pyšní se zachovalou středověkou zástavbou. Dlouhé písečné pláže spojují Antibes s nedalekým přímořským letoviskem Juan les Pins. Kromě plážových radovánek si zde však přijdou na své i milovníci turistiky, jelikož město Antibes plynule přechází v poloostrov Cap d' Antibes, který lze obejít pěšky po stezce, která vede skalami při pobřeží.

Co v Antibes vidět a zažít:

Port Vauban

V současnosti největší soukromý přístav ve Středomoří, který si díky množství přepychových výletních jachet vysloužil přízvisko “milionářský”. Přístav je obehnán hradbami a je z něj nádherný výhled na dominantu města - pevnost Fort Carré.

Fort Carré

Pevnost hvězdicovitého tvaru, která měla chránit město Antibes a francouzské hranice před nájezdníky. Obrannou funkci pevnosti dokazují nedobytné stěny, jejichž tloušťka dosahuje v některých částech až čtyřech metrů. Hvězdicovitý tvar získala pevnost až později, když k ní byly přistavěny čtyři bašty, které byly pojmenovány podle toho, kam směřují a před kým měly v té době chránit - Antibes, Nice, Korsika a Francie. Za zmínku stojí také fakt, že se zde natáčela scéna z filmu Nikdy neříkej nikdy s Jamesem Bondem, kterého tehdy naposledy ztvárnil Sean Connery.

Staré město

Do Starého města se pohodlně dostanete jednou z bran v kamenných hradbách. Kromě typických kamenných domků a úzkých uliček se zde můžete těšit třeba na proslulou provensálskou tržnici nebo hrad Château Grimaldi.

Tradiční provensálský trh

Na Cours Masséna se každé dopoledne (kromě pondělí) koná tradiční provensálský trh. Koupit zde můžete téměř cokoli - od koření, přes ovoce, zeleninu, klobásy, sýry až po řezané květy. Odpoledne tyto stánky zmizí a nahradí je výrobky místních sochařů, sklářů a šperkařů. Jedná se o oblíbený nákupní rituál nejen místních, ale i turistů.

Hrad Château Grimaldi a muzeum Pabla Picassa

V samotném srdci Starého města se na nejvyšším bodě vypíná hrad rodiny Grimaldi. Hrad byl v průběhu let využíván různými způsoby, ale v současné době zde sídlí muzeum Pabla Picassa, který zde ve 40. letech minulého století několik měsíců žil a tvořil. Převážnou většinu muzea tvoří díla vytvořená během Picassova pobytu v Antibes, ale můžete zde narazit také na malby a sochy Picassových současníků.

Saracénská věž

Strážní věž z kamenných kvádrů ze starověkých římských staveb postavená ve 12. století na obranu před útoky Saracénů (mořeplavců ze severní Afriky a Španělska). V současné době slouží jako zvonice pro přilehlou katedrálu.

Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie

Největší kostel v Antibes, který kombinuje prvky románského stylu a baroka. Kostel byl několikrát zničen a opětovně zrekonstruován do dnešní podoby. Autorem dřevěných dveří a tesané fasády je Joseph Dolle.

Archeologické muzeum

Malé muzeum nacházející se v pevnosti Saint-André. K vidění jsou zde antické kovové předměty, keramika, mozaiky, mince a nálezy podmořské archeologie.

Marineland - mořská ZOO

Nedaleko Antibes se nachází mořská zoologická zahrada Marineland. Původně malé mořské akvárium se v průběhu let rozrostlo do takových rozměrů, že se v současnosti jedná o jedno z největších na světě. Zábavní park zaujme především typickým představením delfínů, kosatek a lachtanů, ale najdete zde také 30m dlouhý žraločí tunel, tropické akvárium s korálovým útesem nebo akvapark s množstvím tobogánů a skluzavek.

Muzeum pohlednic

Stálá expozice sbírky pohlednic, která čítá hned na několik tisíc. Komentované prohlídky probíhají v angličtině a francouzštině a trvají zhruba hodinu.

Antibes s Čedokem

A co jsme během své poznávací dovolené s Čedokem stihli v Antibes my? No, moc toho nebylo. Během 45minutové procházky městem s průvodkyní jsme se dozvěděli akorát to, že ony vyhlášené provensálské trhy již bohužel skončily a na prohlídku muzea Pabla Picassa taky nezbyde čas, jelikož na rozchod budeme mít jen jednu jedinou hodinu. A víte co? Tentokrát nám to ani moc nevadilo. Po šíleném nočním přejezdu, spaní v podzemních garážích a extrémně dlouhém dni stráveném v ulicích Monaka jsme byli nakonec rádi, že si můžeme na hodinu sednout do místní kavárny a konečně nasát trochu té pravé francouzské atmosféry.

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.