Tip na výlet: Podzimní Žilina

Tip na výlet: Podzimní Žilina
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Krásná příroda, pestré podzimní barvy a dechberoucí přírodní scenérie, to všechno jsou důvody, díky kterým si podzimní Žilinu určitě zamilujete. Díky své dobré dopravní dostupnosti je pak Žilina a její nejbližší okolí skvělým tipem na výlet v jakoukoli roční dobu.

Pokud stejně jako my cestujete převážně vlakem, slovenské město Žilina je pro vás v podstatě vstupní bránou na Slovensko. Jedná se prakticky o druhou zastávku na Slovensku (tou první je Čadca) a z Ostravy vám cesta nezabere víc jak hodinu a půl. Žilina je tak skvělým a lehce dostupným místem pro krátké výlety.

My jsme na Žilinu cestovali vlakem, takže naše cesta povede od vlakového nádraží.

Staré město

Od vlakového nádraží se do Starého města dostanete po ulici “Národná”, přes náměstí Andreje Hlinky a kolem katedrály Nejsvětější trojice. Tím se dostanete na malé, ale hezké náměstí plné restaurací a pivnic. Rozhodně doporučujeme některou z nich navštívit při čekání na zpáteční vlak.

Ve Starém městě například najdete: Kapucínský klášter, Dům umění Fatra, Dům Lombardini, Burianovu věž nebo zbytky Žilinského hradu.

Podzimní výlet do přírody

Dnešní tip na výlet není o městě, ani o památkách, ale nese se ve znamení nádherně zbarvené podzimní přírody. Proto nás trasa ze Starého města povede přes řeku Váh až do obce Budatín, kde si vyjdeme na vyhlídkovou věž Dubeň.

Vyhlídková věž/rozhledna Dubeň

K vyhlídkové věži Dubeň vede červená turistická trasa, takže po cestě rozhodně nezabloudíte. Spadané listí dělá na podzim v některých místech výšlap lehce obtížným a nebezpečným. Opatrnost se tedy, hlavně na začátku trasy, opravdu vyplatí. Ještě, než se ale dostanete k rozhledně samotné, budete mít spoustu možností pokochat se úžasnými výhledy na Žilinu a její nejbližší okolí. Výhled z rozhledny Dubeň je pak doslova dechberoucí a své cesty rozhodně nebudete litovat.

Jakmile se dostatečně pokocháte nádhernou slovenskou přírodou, doporučuji se vydat stejnou cestou zpět a navštívit v Budatínu ještě jedno hezké místo.

Budatínský hrad a zámecký park

V obci Budatín se nachází malý hrad/zámek na soutoku řek Váh a Kysuca. Hrad samotný není až tak zajímavý, ale k hradu patří také obrovský zámecký park, který je na podzim plný nádherných barev. Nezastavit se zde by tedy byla obrovská chyba.

Park pak doporučujeme opustit v jeho jihovýchodní části, přesně v místě soutoku řek, které vytváří opět spoustu krásných přírodních scenérií.

Závěr

Město Žilina toho nabízí opravdu mnoho k vidění a my jsme zde rozhodně nebyli naposledy. Věřím, že stejně jako my budete z podzimní Žiliny nadšení a dnešní tip na výlet v následujících dnech či týdnech využijete na maximum.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.