Star Trek: Discovery

Star Trek: Discovery
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 6 minut/y.)

Tento týden si mohli všichni fanoušci Star Treku užít velkolepého finále první série nového seriálu Star Trek Discovery. První dojmy z nového seriálu byly velice pozitivní, nyní je však čas zhodnotit tento nový seriál jako celek.

SPOILER ALERT!

První dva díly

První dva díly se odehrávají na USS Shenzhou a my se setkáváme s hlavní postavou - Michael Burnham. Člověkem (ženou), který byl ale vychován Vulkánci a jejich neochvějnou logikou. Přestože to tak na začátku příliš nevypadá, logika ji vede, ale lidské city jí také nejsou cizí. Michael Burnham zastává na USS Shenzhou pozici prvního důstojnika.

USS Shenzhou se na své misi setkává s Klingony, válečnickou rasou, se kterou není Federace prakticky v žádném kontaktu. Naposledy se s Klingony setkal kapitán Archer z NX-01, ale to je již samozřejmě velmi dávno. Záměry Klingonů nejsou známy, a tak proti sobě stojí dvě lodě, dva kapitáni a dvě posádky zcela bez hnutí. Kdo udělá první krok?

Vulkánský pozdrav

Michael Burnham zkontaktuje svého adoptivního otce, Vulkánce Sareka (ano, jedná se o otce Spocka), aby jí s nastalou situací poradil. Ten jí prozradí, že Vulkánci nikdy neváhají a doporučí jí, ať na Klingony vypálí jako první. Tímto činem by ukázali svou sílu a odvahu, což má u Klingonů mnohem vyšší váhu, než jakékoli vyjednávání.

Burnham o svém zjištění informuje kapitána Philippu Georgiou, ta však s navrhovaným postupem nesouhlasí, jelikož takto Hvězdá flotila rozhodně nejedná. Burnham se tedy pokusí převzít velení lodi USS Shenzhou, aby zachránila Federaci. To, co však následuje, rozhodně žádná záchrana není - Federace je vtažena do války s Klingony a Burnham odsouzena za velezradu.

První dva díly tedy končí začátkem války s Klingony, uvězněním hlavní postavy a zničením USS Shenzhou.

USS Discovery

Hned v dalším díle se již seznámíme s USS Discovery, která zachrání vězeňský transport, včetně samotné Burnhamové. Ta se nakonec osvědčí při problémech, se kterými se Discovery setká, takže si ji kapitán Lorca ponechá na palubě jako vědeckého specialistu. Jak jí však nakonec sám prozradí, vybral si ji ze zcela jiných důvodů, než si ona myslí.

USS Discovery je přísně utajovaná vesmírná loď Federace, která využívá tzv. SPORE Drive, který umožňuje lodi doslova skočit z místa na místo.

"Imagine a microscopic web that spans the entire cosmos. An intergalactic ecosystem. An infinite number of roads leading everywhere." – Gabriel Lorca

Technologie je prozatím v plenkách a posádce se ji nedaří spolehlivě využívat. Zásadní průlom přichází až v momentě, kdy naleznou tvora, který dokáže se sporami komunikovat a tím je i řídit. Tento tvor však bohužel zátěž mezihvězdných skoků dlouho nevydrží. Paul Stamets, tvůrce této technologie, si nakonec implantuje geny tohoto tvora a sám se tak stane pilotem i navigátorem této technologie díky přímému propojení.

Hned první cílené využití této technologie působí jako zázrak. Klingoni útočí na jednu těžařskou kolonii Federace. Ochranné štíty kolonie jsou zničené. Klingonské lodě se blíží k závěrečnému náletu, který má celou kolonii zničit, ale v tom se objeví USS Discovery a všechny klingonské lodě zničí. A jak se rychle objeví, tak taky rychle zmizí.

Z USS Discovery se stává zbraň, která dokáže přesunout pomyslné misky vah na stranu Federace. Ne však na dlouho.

Klingoni

Na počátku jsou Klingoni rozděleni do 24 samostatných klanů, válka s Federací je však spojí. Nejhorší na tom všem je však to, že si navzájem předají technologii maskování a vybaví jí všechny své lodě. Federace nemá možnost obrany a ztráty jsou hrozivé.

USS Discovery se pokusí tuto technologi zanalyzovat, aby ji Federace dokázala detekovat. Aby se jim to však podařilo, musí udělat 133 skoků pomocí Spore Drive, což je pro navigátora velice náročné. Vše se nakonec podaří k jejich spokojenosti a oni mají možnost odhalit klingonské maskované lodě. V tuto chvíli vypadá válka pro Federaci zase o něco lépe.

S nově nabytými informacemi se USS Discovery vydává zpět do prostoru Federace, aby své poznatky předala všem lodím. Chybí jim jeden jediný skok, aby se dostali do bezpečí, ale ten neprobíhá zrovna standardně a USS Discovery se ocitá v paralelním vesmíru, který je všem Trekkies známý jako Mirror Universe (zrcadlový vesmír).

Mirror Universe

Zrcadlový vesmír je všem fanouškům velice dobře znám, je ale dost překvapivé, že se s ním setkáváme již v první sérii. Mirror Universe je alternativní dějovou linií světa Star Treku, ve které je lidstvo xenofobní a válečnickou rasou, která si podrobuje jeden druh za druhým. Federace neexistuje, místo ní zde vládne Impérium v čele s imperátorem. Slabost se rozhodně neuznává.

USS Discovery začne okamžitě hledat cestu zpět, aby však prozatím splynula s tímto vesmírem, kapitánem lodi se stává kadetka Sylvia Tilly a Gabriel Lorca je naopak zrádcem Impéria. Všichni tu mají své alterego s úplně jinými povahovými vlastnostmi, takže pro většinu z nich není zrovna jednoduché vžít se do nové role. Tedy až na kapitána Lorcu.

Posádku USS Discovery bude stát hodně sil, aby se dokázali v pořádku vrátit zpět do svého vesmíru. To se jim sice nakonec povede, ale až s devítiměsíčním zpožděním. Válka je téměř u konce.

Závěr série

Klingoni s maskovací technologii bez nejmenších problémů ničí Hvězdnou flotilu a po návratu USS Discovery již směřují přímo k Zemi. Sice už nejsou jednotní, ale o to více nebezpeční. Federaci nezbývá nic jiného, než zachránit poslední zbytek Federace.

Na palubě USS Discovery je mezitím sesazená imperátorka ze Zrcadlového vesmíru, kterou Burnham přesvědčí, aby jim pomohla válku vyhrát. Imperátorka navrhne přímý útok na Qo'noS, mateřskou planetu Klingonů. Pravým cílem, který velení Federace posvětilo, je však zničení Qo'noS.

Velkolepé finále

Pokud jste čekali velkou vesmírnou bitvu, budete zcela jistě zklamáni. Pokud jste však Trekkies srdcem i duší, budete ze závěru série nadšeni. Konec opravdu jako vystřižený z původních startrekovských filmů, kde jen morální vítězství je tim pravým vítězstvím. Přestože se nakonec podaří do jádra planety Qo'noS umístit bombu, Burnham ji neodpálí, ale naopak ji předá Klingonce L'Rell, které záleží více na jednotné klingonské říši, než na zničení samotné Federace. Bomba v jádru planety jí poskytne dostatečnou sílu k tomu, aby se všechny klingonské rodiny podvolily její nadvládě.

Klingoni ukončí válku s Federací a stáhnou se z dobytých území, i přesto má však Federace hodně co napravovat. Burnham dostává za vyjednání míru s Klingony milost prezidenta a také zpět svou hodnost prvního důstojníka.

Zhodnocení

První série je plná zvratů, ať už těch očekávaných či neočekávaných. Děj je velice poutavý a oproti jiným startrekovským seriálům i rychlejší a temnější. Tvůrci si toho na nás v první sérii přichystali opravdu velmi mnoho.

Vše má svůj spád a my opět poznáme i některé "staré" známé.

Ačkoli se má vše točit výhradně kolem prvního důstojníka, největším tahounem celé série se stal bezesporu kapitán Lorca, který zde charakterově i herecky vyčnívá. Velice dobře ztvárněnou postavou je také Ash Tyler, jehož čeká nelehký osud.

Jakožto správný Trekkie mohu tento nový seriál ze světa Star Treku vřele doporučit. Osobně se již neskutečně těším na další sérii, jelikož se podle poslední scény opět setkáme se statečnou posádkou USS Enterprise a kapitánem Pikem.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.