Testujeme: VegiSteak Kukuřízek

Testujeme: VegiSteak Kukuřízek
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Společnost VETO ECO s.r.o. je tradiční česká firma, která se zabývá výrobou potravin a dalších výrobků ze sóji, především pak tofu. Tofu značky Veto se vyrábí podle tradičních japonských postupů a použitá sója není geneticky modifikována.

Od roku 1992, kdy byla firma založena, se portfolio značky Veto nebývale rozrostlo a nyní kromě samotného tofu zahrnuje i rostlinné pomazánky, uzeniny, karbanátky a další ochucené náhražky masa. My se dnes spolu podíváme na jejich nejslavnější výrobek současnosti, tzv. Kukuřízek.

Zdravou výživu u nás ve městě navštěvuji skutečně ráda, vždy tam totiž objevím něco nového a zajímavého. VegiSteaky mě svým balením upoutaly na první pohled, takže bylo okamžitě jasné, že se mnou poputují domů. Kromě Kukuřízku můžete v obchodech narazit ještě na Šampiňón a Čevapčiči.

Jak už název napovídá, Kukuřízek je rostlinná náhrada kuřecího masa formovaná do tvaru malých steaků. VegiSteaky jsou vždy již určitým způsobem ochuceny, ale lze je samozřejmě také marinovat, okořenit vlastním oblíbeným kořením nebo jen prostě hodit na gril.

VegiSteak Kukuřízek seženete ve všech dobrých prodejnách zdravé výživy a cena za 3 plátky o celkové hmotnosti 150 g se pohybuje okolo 50 Kč.

Složení: tofu (sója, nigari), voda, pšeničná bílkovina, řepkový olej, kukuřice 9 %, drožďový extrakt, hrách, zahušťovadla (metylcelulóza, karagenan, konjaková guma, xanthan), sůl, koření, aroma

Testování:

Kukuřízek je tvořen převážně z tofu, pšeničné bílkoviny a kukuřice. Pár výrobků z tofu jsem již měla tu čest vyzkoušet a nedá se říct, že by mě nějak uchvátily - daly se samozřejmě sníst, ale častěji než jednou ročně bych je stejně mít nemusela. Kukuřízek byl pro mne od začátku jiný, už na první pohled mě zaujal jeho "chutně" vyvedený obal a díky průhlednému okénku jsem okamžitě věděla do čeho jdu. Plán na sobotní oběd byl jasný.

S Vaškovou podporou jsem v tomhle směru nemohla počítat, ten kuřecí řízky miluje a za žádnou náhražku (i kdyby sebelíp ochucenou) by je nikdy v životě nevyměnil. Já jsem naopak těmto věcem více otevřená a i když se rozhodně nemůžu pyšnit nálepkou "vegan" nebo "vegetarián", ráda tyto věci zkouším a ochutnávám. Co kdybych náhodou narazila na nějakou dobrotu, že?

Teď už však k samotnému Kukuřízku. Rozhodla jsem se, že ho otestuji na tři různé způsoby - přírodní, s grilovacím kořením a obalený v obalovací směsi Italská bylinka od značky Green Apotheke. Každý další způsob teoreticky zvyšoval šanci na úspěch.

Dva plátky jsem se rozhodla ugrilovat v toastovači - jeden zcela na "přírodno" a druhý lehce posypaný grilovacím kořením. Třetí plátek jsem namočila do vajíčka, obalila v obalovací směsi Italská bylinka a osmažila na oleji jako klasický kuřecí řízek. Docela mě překvapilo, že si při všech druzích příprav Kukuřízek udržel svůj původní tvar. Nevím proč, ale čekala jsem, že se mi "rozplizne" po grilu. Nic takového se samozřejmě nestalo a já mohla konečně ochutnat ten zázrak.

Ještě než začneme s vlastním hodnocením, bylo by dobré upozornit na fakt, že má samotný Kukuřízek velice zvláštní a intenzivní vůni, která nemusí být po chuti každému. Bohužel, ať jsem k němu čichala jak chtěla, nedokázala jsem identifikovat, po čem vlastně voní, čistá sója to rozhodně nebyla. Pokud se tedy rozhodnete pro úpravu Kukuřízku "na přírodno" očekávejte, že bude stejně i chutnat. Už je Vám nejspíš jasné, že první varianta přílišný úspěch nesklidila. Po ochucení grilovacím kořením to bylo sice o něco lepší, ale stále jsem měla v ústech onu typickou "kukuřízkovskou" pachuť. Chuťově nejlepší byl jednoznačně obalovaný Kukuřízek - obalovací směs vytvořila na medailoncích krásně křupavou krustičku a italské koření přebilo onu výše zmiňovanou pachuť. Nebýt oné zvláštní "gumové" textury, mohla bych si i myslet, že žvýkám opravdové maso.

Závěrem bych pak ještě ráda zmínila, že ačkoli je textura Kukuřízku gumovější a při skusu více pruží, při krájení jsou vidět jemná "vlákna", která velice věrohodně připomínají kuřecí svalovinu.

Vyhodnocení:

Od té doby, co jsem zkoušela první vegetariánské a veganské náhražky masa uplynulo moře času a výroba se naštěstí posunula zase o kousek dál. Už žádné nevzhledné gumové plátky bez chuti, nyní si můžete dát chuťově plnohodnotnou náhradu kuřecího řízku a nemít při tom špatné svědomí, že kvůli Vašemu obědu trpělo nějaké kuře. Většina lidí je stejně vegany či vegetariány spíše z přesvědčení, než proto, že by jim maso nechutnalo, takže je dobře, že na tento fakt výrobci reagují a snaží se vytvořit nové a chutné výrobky, které by uspokojily i ty nejmlsnější jazýčky.

Galerie Obrázků

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.