Kira testuje: kočkolit Biokat's Classic 3in1

Kira testuje: kočkolit Biokat's Classic 3in1
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Biokat's Classic 3in1 je hrubozrnné kočičí stelivo, které vyrábí německá společnost H. von Gimborn GmbH. Hlavní výrobní surovinou všech kočkolitů Biokat's je jílovitá zemina (bentonit), která se získává z povrchových lomů nedaleko Kelheimu.

Ačkoli je stelivo Biokat's Classic 3in1 označováno jako hrubozrnné, ve skutečnosti je tvořeno zrny třech různých velikostí (hrubými/většími, středními a malými zrny). Hrubá zrna jsou nezbytná k rychlému pohlcení zápachu - mají velkou plochu a díky textuře podobné houbě do sebe v okamžiku nasají nejen tekutinu, ale i pachy. Středně velká zrna tvoří mimořádně silné hrudky, jelikož se při kontaktu s tekutinou pevně stmelí. Malá zrna se pak chovají jako pojivo - rovnoměrně se rozptýlí do celého steliva a podporují účinek středních a velkých zrn. Díky velikosti a váze zrn se stelivo Biokat´s vynáší opravdu minimálně.

Biokat´s Classic 3in1 seženete ve všech dobrých chovatelských potřebách a jeho běžná cena se pohybuje okolo 265 Kč za 20 l. V síti prodejen Albert pak lze zakoupit i menší 5kg balení za cenu okolo 90 Kč.

Má zkušenost:

Ve srovnání se stelivy Tigerino Canada Sensitive a Brit Fresh kočkolit Biokat's Classic 3in1 podstatně hůře hrudkuje a špatně se z toalety vybírá, jelikož moč proteče vždy až na dno. Je jedno jak velkou vrstvu kočkolitu v toaletě máte, hrudku budete muset vždy opatrně odlepit až od dna.

Co se týče hrudek samotných, při úklidu se velice rády rozpadají na menší části, takže je nemáte šanci nikdy vybrat z toalety úplně, což kočky samozřejmě poznají a po čase odmítají do toalety chodit. Pohlcování pachů je průměrné - sice nemusíte s každou hrudkou okamžitě k popelnici, ale druhý den už koš začíná nepříjemně zavánět.

Díky své textuře a hrubým zrnům se kočkolit Biokat's Classic 3in1 opravdu méně vynáší než například takové Tigerino Canada, ale předložka před toaletu je stále nutnost. Prašnost je bohužel na můj vkus dost vysoká, takže pokud máte doma "hraboše", který si před potřebou a po ní v kočkolitu rád pohrabe, budete se nejspíš velice rychle dusit. Nevýhodou rovněž je, že prach je velice jemný, takže si "sedá" poměrně dlouhou dobu.

Užitnost kočkolitu je dobrá - výrobce deklaruje, že malé 5kg balení vydrží až 20 dní a já to mohu opravdu potvrdit. Má zkušenost je taková, že při dvou kočkách mi toto malé balení vydrželo téměř 14 dní, což je cca o týden víc než u mého oblíbeného Brit Fresh. Je tedy sice pravda, že po těch čtrnácti dnech už samotný kočkolit trochu zavání, ale stále to ještě není na okamžitou výměnu celé toalety. Při jedné kočce tedy můžete od kočkolitu Biokat's Classic 3in1 očekávat zhruba měsíční užitnost.

Výhody:

 • 100% přírodní jíl
 • snadná dostupnost (např. v chovatelských potřebách nebo v síti prodejen Albert)
 • příznivá cena (cca 265 Kč/20 l)
 • bez vůně
 • vynáší se méně než jemnozrnná steliva
 • vyrobeno v Německu
 • při dvou kočkách vydrží 5kg balení cca 10-14 dní

Nevýhody:

 • střednězrnné až hrubozrnné stelivo
 • špatně hrudkuje, "hrudky" se rozpadají a nelze je vybrat úplně
 • i při velké vrstvě kočkolitu moč vždy proteče až na dno
 • při úklidu toalety hodně práší
 • špatně pohlcuje pachy, hrudky je potřeba vynést co nejdříve

Vyhodnocení:

Kočkolit Biokat's Classic 3in1 bych zařadila mezi zlatou střední třídu. Není úplně nejlevnější, ale zase má poměrně dost vysokou užitnost. Schopnost hrudkovat a pohlcovat pachy je velice omezená, takže se u něj trochu víc nadřete. Kočky do něj poměrně rády chodí (pokud se Vám podaří vybrat všechny rozdrobené hrudky), takže svůj účel plní. Mezi má nejoblíbenější steliva se rozhodně nezařadí, ale pokud nebudu mít přístup k mému milovanému Brit Fresh, nebudu se ho bát koupit znovu.

 

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.