Recenze: Probio kaše Topnatur

Recenze: Probio kaše Topnatur
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 4 - 7 minut/y.)

O Nutrikaších jako plnohodnoté a nutričně vyvážené náhradě snídaně (nebo jakéhokoli jiného jídla) jste mě slyšeli básnit už několikrát. Nutrikaše samotné jsou na trhu již více než pět let a doposud neměly vůbec žádnou konkurenci. To se změnilo koncem roku 2017.

Probio kaše Topnatur jsou přirozeně bezlepkové, nutričně vyvážené kaše, které jsou navíc vhodné i při alergii na bílkovinu kravského mléka nebo při intoleranci laktózy. Kromě komplexu vitamínů a minerálů obsahují Probio kaše také 6 probiotických kmenů v množství 5 miliard na jednu porci a prebiotickou vlákninu inulín, která slouží jako živný substrát pro probiotické bakterie. Díky svému složení jsou Probio kaše vhodné i pro vegany a malé děti. Maximální doporučená dávka pro dospělého člověka jsou tři porce denně.

Probiotické kmeny obsažené v Probio kaších jsou Bacillus coagulans, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum a Lactobacillus bulgaricus. Speciálně navržená probiotická směs by měla zajistit stálý počet bakterií po celou dobu trvanlivosti výrobku.

Probio kaše Topnatur seženete v lékárnách a zdravých výživách a jejich cena se pohybuje okolo 61 Kč za jedno balení o 3 porcích po 60 g.

Příprava:

Probio kaše Topnatur jsou instantní, stačí je tedy zalít horkou vodou (maximálně do 80 °C), ale kdo chce, může si je samozřejmě připravit s teplým mlékem (rostlinným či živočišným). Na rozdíl od Nutrikaší se Probio kaše velice dobře mísí s jakoukoli tekutinou, takže Vám v kaši nezůstávají žádné nevzhledné hrudky. Všechny Probio kaše jsou příjemně nasládlé, takže je není nutné nikterak doslazovat.

Testování:

Otestovala jsem všech pět aktuálně dostupných příchutí Probio kaší od značky Topnatur. Fotky v článku lze zvětšit kliknutím a fotografie složení naleznete v galerii na konci.

Probio kaše - natural:

Klasická instantní rýžová kaše bez sušeného mléka. Na můj vkus je poměrně dost sladká, ale oceňuji, že má plnou rýžovou chuť a dá se lehce s čímkoli zkombinovat. Ideální základ jakékoli kaše. Chutná mi rozhodně víc, než Nutrikaše Natural.

Složení: instantní rýžová mouka 40 %, kokosový tuk, sušený glukózový sirup, třtinový cukr, inulin 6,4 %, nativní kukuřičný škrob, probiotické kultury 6 kmenů (množství 5 miliard na 1 porci), vitaminový a minerální premix, sůl, emulgátor E472e (rostlinného původu), stabilizátor E340, protispékavá látka E551

Probio kaše - višeň:

Višně a třešně miluji, takže když se na trhu objevila Probio kaše s višňovou příchutí, musela jsem ji prostě mít. Jedná se o hrubě mletou instantní rýžovou kaši s malým množstvím višní sušených mrazem. Žádné velké kusy však rozhodně nečekejte, jedná se spíše o višňový "prach", ale to v konečném důsledku ničemu nevadí. Připravená kaše je příjemně nasládlá a má výrazné višňové aroma. Já si ji vychutnávám nejčastěji samotnou, ale když mám chuť na změnu, přidám si do ní mražené ovoce, oříšky nebo kešu máslo.

Složení: instantní rýžová mouka 40 %, kokosový tuk, sušený glukózový sirup, třtinový cukr, inulin 6,4 %, nativní kukuřičný škrob, mrazem sušená višeň 1,5 %, probiotické kultury 6 kmenů (množství 5 miliard na 1 porci), vitaminový a minerální premix, sůl, emulgátor E472e (rostlinného původu), stabilizátor E340, protispékavá látka E551, aroma

Probio kaše - banán s čokoládou:

Banán s čokoládou je další příchuť, kterou jsem musela mermomocí vyzkoušet. Při samotné přípravě kaše nádherně banánově voní, ale chuťově už to bohužel žádná hitparáda není. Banánové aroma je neskutečně umělé a v puse zanechává velice nepříjemnou pachuť, která se pak drží i několik hodin. V kombinaci s čerstvým ovocem je to samozřejmě o něco lepší, ale rozhodně to není nic, co bych si někdy plánovala koupit znovu.

Složení: instantní rýžová mouka 40 %, kokosový tuk, sušený glukózový sirup, třtinový cukr, inulin 6,4 %, čokoláda hořká 5 % (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, emulgátor: slunečnicový lecitin, přírodní vanilkové aroma), nativní kukuřičný škrob, mrazem sušený banán 1,5 %, probiotické kultury 6 kmenů (množství 5 miliard na 1 porci), vitaminový a minerální premix, sůl, emulgátor E472e (rostlinného původu), stabilizátor E340, protispékavá látka E551, aroma

Probio kaše - čokoláda s proteinem:

Po zklamání z předchozí varianty jsem se na čokoládovou kaši s proteinem opravdu těšila. Čokoládová Nutrikaše patří mezi mé stálice již několik let a vždy se k ní ráda vracím, když se mi přejí ovocné příchutě. Čokoláda se naštěstí nepřejí nikdy. S rostlinnými proteiny jsem se osobně ještě nikdy nesetkala, ale nepředpokládala jsem, že by dokázaly nějak výrazně ovlivnit výslednou chuť kaše. Chyba lávky! Trochu mě varovala už "vůně" kaše bezprostředně po zalití, ale první lžička naplnila mé nejhorší obavy. Kaše má velice výraznou, řekněme až nahořklou chuť, za což může zřejmě onen slavný hrachový protein. Chuť je nepříjemná hlavně zpočátku, po několika lžičkách se na ni dá naštěstí zvyknout, ale že bych si ji nějak užívala, to se bohužel říct nedá. Stejně jako variantu s čokoládou a banánem, i tuto kaši jsem snědla spíše z donucení. Znovu si ji už určitě nepořídím.

Složení: instantní rýžová mouka 25 %, hrachový proteinový koncentrát 20%, kokosový tuk, sušený glukózový sirup, třtinový cukr, inulin 6,4 %, nativní kukuřičný škrob, čokoláda hořká 5 % (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, emulgátor: slunečnicový lecitin, přírodní vanilkové aroma), kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, probiotické kultury 6 kmenů (množství 5 miliard na 1 porci), vitaminový a minerální premix, emulgátor E472e (rostlinného původu), stabilizátor E340, protispékavá látka E551, aroma

Probio kaše - černý rybíz s chia:

Po višňové variantě druhá nejchutnější Probio kaše od značky Topnatur. Nádherně rybízově voní a opravdu skvěle chutná. Dokonce bych řekla, že je ještě lepší než rybízová Nutrikaše, a to už je co říct. Je příjemně nasládlá, ale stále v ní cítím i rýžový základ, který u Nutrikaší bohužel zaniká. Chia semínek je v kaši tak akorát, ale já osobně bych tam klidně ještě pár lžiček přidala. Skvěle chutná se sušeným ovocem a javorovým sirupem.

Složení: instantní rýžová mouka 40 %, kokosový tuk, sušený glukózový sirup, třtinový cukr, inulin 6,4 %, chia semínka 5 %, nativní kukuřičný škrob, mrazem sušený černý rybíz 1,5 %, probiotické kultury 6 kmenů (množství 5 miliard na 1 porci), vitaminový a minerální premix, sůl, emulgátor E472e (rostlinného původu), stabilizátor E340, protispékavá látka E551, aroma

Vyhodnocení:

Nutrikaše jsou mou stálicí (a s přestávkami i pravidelnou snídaní) již několik let. Za tu dobu se jejich portfolio poměrně dost rozrostlo a nyní čítá celkem 9 různých příchutí. Výběr je tedy dostatečný, jen ta chuť je u většiny z nich podobná, takže se poměrně rychle přeji. Probio kaše naproti tomu vtrhly na náš trh poměrně nedávno a okamžitě upoutaly mou pozornost. Tvůrci se rozhodli netroškařit a vytvořili hned celou pětici příchutí - některé podobné původním Nutrikaším, jiné naprosto nové a unikátní. Probio kaše tak rozvířily poklidné vody mých pracovních snídaní.

Jak už jsem zmínila výše, Nutrikaše jsou poměrně dost chutné, ale mají velice specifickou chuť, která se táhne celým portfoliem. Probio kaše jsou pak sice také založeny na bázi rýžové mouky, ale chuťově se od Nutrikaší poměrně dost liší. Konzistence je hrubší, chuť rýže výraznější, aroma zajímavější a v konečném důsledku se Probio kaše tak rychle nepřejí. Bohužel, hned dvě příchutě z pěti jsou pro mne jasným přešlapem.

U Nutrikaší vím, že ať si dám kteroukoli z nich, nikdy nešlápnu vedle. Pohanková a jáhlová příchuť sice nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale občas je do svých snídaní stejně zařadím. Co se týče Probio kaší, už teď vím, že si ani jednu z čokoládových příchutí znovu nepořídím. Nebýt toho nahořklého hrachového proteinu a šíleně umělého banánového aroma, věřím, že by u mě Probio kaše zvítězily na celé čáře. Takhle se budu muset spokojit pouze se třemi příchutěmi.

Závěr:

Skvělá myšlenka, ale bohužel poněkud pokulhávající provedení. Neutrální a ovocné příchutě Probio kaší Vám však mohu s klidným svědomím doporučit. Pokud milujete višně nebo černý rybíz, určitě si pochutnáte. To samé platí i pro neutrální rýžovou příchuť, která se skvěle kombinuje prakticky s čímkoli. Čokoládové příchutě jsou pak pro mne osobně velkým zklamáním a věřím, že klasická čokoláda by sklidila daleko větší úspěch.

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.