Tip na výlet: Kam na vánoční trhy u nás i v zahraničí

Tip na výlet: Kam na vánoční trhy u nás i v zahraničí
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 6 minut/y.)

Vánoční trhy patří mezi tradiční cíle mnoha cestovatelů. A není se čemu divit. Přeci jen, dát si společně s přáteli horký svařák či vánoční punč, zaposlouchat se do tradičních vánočních melodií a nasát tu správnou vánoční atmosféru, to je na prosinci rozhodně to nejkrásnější.

V dnešním článku si ukážeme, kam můžete (a měli byste) vyrazit na vánoční trhy, a to nejen v Česku, ale také v zahraničí. 

 

3v1: Adventní Záhřeb + Graz + Vídeň

Začneme trochu netradičně, a to tipem na zájezd, na který se sami letos společně s Radynacestu.cz vydáváme. A vy se k nám samozřejmě můžete přidat. 

Držte si klobouky (či spíše čapky s bambulí?), za pouhé 3 dny toho totiž stihneme opravdu hodně…

Brzy ráno vyrazíme s naším svérázným průvodcem Vladimírem Šmehlíkem z Ostravy a téměř celý den strávíme ve Vídni. Mimoostravští by se měli opravdu dobře připravit na pořádnou nálož ostravštiny, bo jinak budou po cestě shánět slovník

Společně si projdeme nejkrásnější rakouský bulvár Ringstrasse, uvidíme všechny nejvýznamnější vídeňské památky a celé odpoledne pak strávíme na těch slavných vánočních trzích před vídeňskou radnicí. Lea (čokomaniak v léčení) bude chtít určitě ochutnat Sacher a já se těším na jablečný štrůdl a vánoční punč. Wiener Schnitzel s bramborovým salátem je pak samozřejmě nutnost. 

V podvečer se následně přesuneme do maďarského města Šoproň - barokního klenotu Podunají, kde si dosyta užijeme místní vánoční atmosféry. Maďarský guláš k večeři? Ano prosím!

Druhý den nás čeká chorvatské město Záhřeb, jenž byl tři roky za sebou zvolen městem s nejkrásnějšími vánočními trhy v Evropě. Lea se na tento zájezd těšila už od roku 2020, takže očekáváme, že si odtud odvezeme nejen spoustu jedlých vánočních dárků, ale také nádherných vzpomínek. 

Poslední den nás pak čeká rakouské město Graz (Štýrský Hradec), jehož historické centrum je zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Graz je unikátní především pro své velké množství vánočních trhů - najdeme jich tu celkem 14, takže o pravou vánoční atmosféru se rozhodně bát nemusíte. Další zajímavostí je pak umělý ostrov Murisel, jehož konstrukce je označována za klenot moderní architektury. 

Tak co? Navnadili jsme vás? Pojeďte s námi a s Radynacestu.cz tyto netradiční vánoční trhy ochutnat a zažít.

 

Varšava

Minulý rok jsme se vydali na vánoční trhy do Varšavy a vzpomínáme na ně dodnes. Sice zde nenajdete tak velké vánoční trhy, jako jsou například ve Wroclawi nebo v Krakově, ale atmosférou a výzdobou to u nás Varšava vyhrála na celé čáře. Trhy samotné jsou pak situovány primárně do Starého města a kromě nasávání u stánků (vánoční atmosféry, samozřejmě) si zde můžete například také zabruslit. 

Kromě prohlídky samotného centra se pak doporučujeme vydat také na procházku do parku Łazienki, který je v zimě opravdu kouzelný. 

Přibalte si do batohu oříšky. Místní veverky si je berou doslova z ruky.

 

Wroclaw

Dalším polským městem, které doporučujeme během adventních dní navštívit, je Wroclaw. Aneb jak říkám já - Město trpaslíků. Ve Wroclavi jsme zažili zřejmě ty největší, nejokázalejší a nejpromyšlenější vánoční trhy. Rozhodně to není město pro lidi, kteří nemají rádi davy (ano, asociál promluvil). 

Na Wroclawi je hezky vidět, jak mají vše dokonale promyšlené a naplánované. Všude se něco děje, nikde nejsou hluchá místa. Super jsou také keramické hrnky na svařák. Ty jsme si samozřejmě dovezli domů. 

V polských Benátkách, jak se Wroclawi často říká, je toho opravdu mnoho k vidění, takže pokud by vás omrzela vánoční pohoda u stánku, začněte hledat trpaslíky. Po celém městě se jich schovává hned několik stovek. 

 

Krakov

Posledním polským městem, které vám dnes doporučíme, je Krakov. Vánoční trhy se zde konají na hlavním náměstí (Rynek Główny), které je doslova narváno vánočními stánky. Pokud by se soutěžilo o největší počet vánočních stánků, Krakov by jednoznačně vyhrál. 

Historické centrum Krakova je poměrně rozsáhlé a doporučujeme si jej projít. Co ale rozhodně nesmíte vynechat, je královský zámek na Wawelu a ochutnávka místní speciality - tekutého medu (pitný miód)

 

Za čerty do Retzu

Rakouské město Retz leží jen kousek za hranicemi a kromě tradičních vánočních trhů se zde odehrává také tradiční průvod čertů. Ten rozhodně NENÍ pro slabé povahy. Krampusové jsou opravdu hrůzostrašní. V lepším případě patří jen do filmových hororů, v tom horším pak přímo do nočních můr. Křik a pláč se v setmělém Retzu ozývá ještě dlouho poté, co Krampusové odejdou. A rádi bychom se domnívali, že patří jen dětem…

Jelikož město Retz leží ve vinařské oblasti, nachází se zde rozsáhlá síť vinařských sklepů - a to rovnou největší v celém Rakousku. Pokud budete chtít sklepní labyrint navštívit, doporučujeme zakoupit vstupenky předem, v opačném případě se vám může stát, že na vás nezbydou místa. A to by byla opravdu hrůza. Celý den strávit s horkým svařákem v ruce…

 

Tip: Zaujaly vás adventní trhy v Krakově, Wroclawi nebo Retzu? Vydejte se na ně společně s Radynacestu.cz, skutečnými odborníky na poznávací zájezdy.

 

Kam na vánoční trhy v Česku?

České vánoční trhy mají své kouzlo především v tom, že se u horkého punče můžete sejít s rodinou a přáteli. Každé město má něco do sebe, ať už malé nebo velké, ale jen pár z nich si vás získá natolik, že tam příští rok pojedete zas.  

Vánoční trhy na Zelňáku

Brněnské vánoční trhy jsou jednoduše legendární. Mají úžasnou atmosféru, nádhernou výzdobu a výborné svařáky. Upřímně, neznám lepší vánoční trhy u nás. 

Mariánské lázně

V Mariánských lázních jsme měli loni možnost zažít jen opravdu malou ochutnávku vánočních trhů, jelikož je vláda kvůli covidu doslova z hodiny na hodinu zakázala. Stihli jsme každý akorát tak jeden svařák a jedny tekuté lázeňské oplatky a bylo po nich. Naštěstí jsou Mariánské lázně v zimě tak kouzelné, že nám to nakonec ani moc nevadilo. 

Praha

Bude to znít možná hloupě, ale ještě nikdy jsme nebyli na vánočních trzích v Praze. Velký podíl má na tom určitě fakt, že nesnášíme jakékoli davy mačkajících se turistů, takže se Praze pokud možno vyhýbáme obloukem. To se ale letos změní, protože jsme se rozhodli, že je nejvyšší čas zažít advent v Praze. Držte nám palce, ať to ve zdraví přežijeme.

 

Sledujte nás na Instagramu, budeme určitě dávat jednu vánoční fotku za druhou.

 

Nevybrali jste si? 

Tady je pár dalších tipů, kam chceme na vánoční trhy vyrazit příště:

 Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz
Více z této kategorie: « Tip na výlet: Podzimní Valašsko

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.